תוספי תזונה ומחלות מעי דלקתיות
Picture of טל אקרלינג

טל אקרלינג

תוספי תזונה ומחלות מעי דלקתיות

מאמר זה בוחן את תוספי התזונה המומלצים עבור אנשים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות, כגון קרוהן וקוליטיס. הוא בוחן את היתרונות של כל תוסף וכיצד הם יכולים לעזור לנהל תסמינים ולקדם את בריאות המעיים הכללית.

מבוא: חשיבותם של תוספי תזונה במחלות מעי דלקתיות

מחלות מעי דלקתיות (IBD) כגון מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית הן מצבים כרוניים הגורמים לדלקת ולפגיעה במערכת העיכול. אמנם אין תרופה ל-IBD, אבל יש דרכים לנהל תסמינים ולשפר את איכות החיים. אחת הדרכים הללו היא באמצעות שימוש בתוספי תזונה.

תוספי מזון יכולים לעזור לטפל בחסרים תזונתיים, לתמוך במערכת החיסון ולהפחית דלקת במעיים. עם זאת, חשוב לציין שאין להשתמש בתוספים כתחליף לתרופות או לטיפול רפואי. התייעץ תמיד עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני תחילת כל משטר תוסף חדש.

 • האם פרוביוטיקה יכולה לעזור?:
  תפקידה של פרוביוטיקה בניהול תסמינים:
  פרוביוטיקה הם חיידקים ושמרים חיים המועילים לבריאות המעיים. ניתן למצוא אותם במזונות כמו יוגורט, קפיר וכרוב כבוש, כמו גם בצורת תוסף. מחקרים הראו כי פרוביוטיקה יכולה לעזור להפחית דלקת ולשפר את הסימפטומים אצל אלו עם IBD. עם זאת, לא כל הפרוביוטיקה נוצרת שווה, וחשוב לבחור בתוסף איכותי המכיל זנים המיועדים במיוחד לטיפול ב-IBD.
 • חומצות שומן אומגה 3:
  מרכיב תזונתי מרכזי להפחתת דלקת:
  חומצות שומן אומגה 3 הן שומנים חיוניים המצויים בדגים שומניים, כמו סלמון, וכן בצורת תוסף. חומצות שומן אלו הוכחו כבעלות תכונות אנטי דלקתיות, שיכולות להיות מועילות עבור אלו עם IBD. מחקרים הראו גם שתוספי אומגה 3 יכולים לעזור להפחית את הצורך בקורטיקוסטרואידים אצל אלו עם מחלת קרוהן.
 • ויטמין D וגלוטמין:
  תמיכה בבריאות המעיים ובתפקוד החיסון:
  ויטמין D חשוב לבריאות העצמות, אך הוא גם ממלא תפקיד בתפקוד החיסוני ובריאות המעיים. מחקרים הראו שלאנשים עם IBD יש סיכוי גבוה יותר לרמות נמוכות של ויטמין D. ל-גלוטמין היא חומצת אמינו שחשובה לשמירה על שלמות המעיים ותמיכה בתפקוד החיסוני. תוספת של ויטמין D וגלוטמין עשויה לעזור להפחית את הדלקת במעי ולשפר את הסימפטומים של IBD.

 
המחשה של מערכת העיכול האנושית, מדגישה את האזורים המושפעים ממחלות מעי דלקתיות

האם פרוביוטיקה יכולה לעזור? תפקידה של פרוביוטיקה בניהול תסמינים

פרוביוטיקה זכתה לתשומת לב משמעותית בשנים האחרונות על היתרונות הפוטנציאליים שלה בניהול סימפטומים של מחלות מעי דלקתיות (IBD). אבל איך הם עובדים, והאם הם באמת יכולים לעזור?

 • מיקרוביום המעיים ו-IBD:
  המיקרוביום של המעי הוא מערכת אקולוגית מורכבת של חיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים החיים במערכת העיכול. ב-IBD, האיזון של המיקרוביום הזה מופרע, מה שמוביל לדלקת ולפגיעה ברירית המעי. פרוביוטיקה פועלת על ידי החדרת חיידקים מועילים למעי, ועוזרת להחזיר את האיזון הזה.
 • עדויות לפרוביוטיקה ב-IBD:
  מחקרים הראו כי זנים מסוימים של פרוביוטיקה יכולים להיות מועילים בניהול סימפטומים של IBD, כולל הפחתת דלקת ושיפור תפקוד המעיים. מחקר אחד מצא שזן ספציפי של פרוביוטיקה, Bifidobacterium bifidum, היה יעיל בהפחתת דלקת באלה עם קוליטיס כיבית. מחקר אחר מצא ששילוב של זני לקטובצילוס וביפידובקטריום היה יעיל בשיפור הסימפטומים באלה עם מחלת קרוהן.
 • בחירת הפרוביוטיקה הנכונה:
  לא כל הפרוביוטיקה נוצרת שווה, וחשוב לבחור בתוסף איכותי המכיל זנים המיועדים במיוחד לטיפול ב-IBD. חפש מוצרים המכילים זנים כגון Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus ו-Saccharomyces boulardii. כמו כן, חשוב לבחור מוצרים ללא תוספים וחומרי מילוי.
 • סיכונים פוטנציאליים של פרוביוטיקה:
  בעוד פרוביוטיקה נחשבת בדרך כלל בטוחה, יש כמה סיכונים פוטנציאליים שצריך להיות מודעים אליהם. במקרים נדירים, פרוביוטיקה עלולה לגרום לזיהום באלה עם מערכת חיסון מוחלשת. זה גם אפשרי לפרוביוטיקה ליצור אינטראקציה עם תרופות, לכן חשוב לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שמתחילים כל משטר תוסף חדש.

חומצות שומן אומגה 3: מרכיב תזונתי מרכזי להפחתת דלקת

חומצות שומן אומגה 3 הן סוג של שומן רב בלתי רווי החיוני לבריאות הכללית, והוכח כי הן מועילות גם לסובלים ממחלות מעי דלקתיות. חומצות שומן אלו נמצאות בדגים שומניים כמו סלמון, מקרל וסרדינים, כמו גם במקורות צמחיים כמו זרעי פשתן, זרעי צ'יה ואגוזי מלך.

התכונות האנטי דלקתיות של חומצות שומן אומגה 3 הופכות אותן למועילות במיוחד לניהול תסמינים של IBD. דלקת היא מניע מרכזי של הנזק המתרחש במעיים במהלך IBD, וחומצות שומן אומגה 3 יכולות לעזור לנטרל תהליך זה. מחקרים הראו כי תוספת עם חומצות שומן אומגה 3 יכולה להוביל להפחתת הדלקת ולשיפור תפקוד המעיים אצל אלו עם IBD.

בנוסף להשפעות האנטי דלקתיות שלהן, חומצות שומן אומגה 3 חשובות גם לשמירה על הבריאות הכללית. הוכח כי הם תומכים בבריאות הלב, תפקוד המוח ותפקוד מערכת החיסון, בין היתר. עבור אלו עם IBD שעלולים להיות בסיכון מוגבר לסיבוכים בריאותיים אחרים, שילוב אומגה 3 בתזונה או במשטר התוספים שלהם יכול להיות דרך חשובה לתמוך בבריאות וברווחה הכללית.
כמוסות שמן דגים, מהוות כמקור עיקרי לחומצות שומן אומגה 3, כמו גם דג סלמון.

ויטמין D וגלוטמין: תמיכה בבריאות המעיים ובתפקוד החיסון

ויטמין D וגלוטמין הם שני רכיבים תזונתיים חשובים הממלאים תפקיד בתמיכה בבריאות המעיים ובתפקוד החיסון, שניהם חיוניים עבור אלה עם מחלות מעי דלקתיות. הנה כמה דרכים שבהן חומרים מזינים אלה יכולים להיות מועילים לניהול תסמיני IBD:

 • 1. ויטמין D:
  ויטמין D חשוב למערכת חיסונית בריאה והוכח כבעל השפעות אנטי דלקתיות. מחקרים מצאו שאלו עם IBD עשויים להיות בעלי רמות נמוכות יותר של ויטמין D, והשלמה עם חומר תזונתי זה יכול להוביל להפחתת הדלקת ולשיפור תפקוד המעיים. ויטמין D חשוב גם לבריאות העצמות, מה שעשוי להוות דאגה עבור אלו עם IBD שעלולים להיות בסיכון מוגבר לאוסטאופורוזיס.
 • 2. גלוטמין:
  גלוטמין היא חומצת אמינו שמשחקת תפקיד בשמירה על שלמות רירית המעי. זה חשוב במיוחד עבור אלה עם IBD, שכן דלקת עלולה לפגוע ברירית המעי ולהוביל לתסמונת המעי הדולפת. תוספת של גלוטמין עשויה לסייע בהפחתת דלקת ולתמוך בבריאות המעיים. בנוסף, גלוטמין חשוב לתפקוד החיסוני, ועשוי לסייע בהפחתת הסיכון לזיהומים אצל אלו עם IBD.
 • 3. עבודה משותפת:
  ויטמין D וגלוטמין פועלים יחד כדי לתמוך בבריאות המעיים ובתפקוד החיסון. מחקרים מצאו כי השלמה עם שני רכיבי התזונה יכולה להוביל להפחתת הדלקת ולשיפור תפקוד המעיים באלה עם IBD. בנוסף, שני הרכיבים התזונתיים חשובים לבריאות ולרווחה הכללית, ועשויים לסייע בהפחתת הסיכון לסיבוכים בריאותיים אחרים שעלולים להתעורר אצל אלו עם IBD.

תוספי תזונה מומלצים עבור IBD

להשליםיתרונותמינון מומלץמחיר (בערך, ב₪)
פרוביוטיקהמשפר את העיכול, מחזק את המערכת החיסונית1-3 כמוסות ביום120-360
שמן דגיםמפחית דלקות ותומך בתאים בריאים2-4 כמוסות ביום140-280
ויטמין דימסדיר את ספיגת הסידן, מחזק את המערכת החיסונית1-2 כמוסות ביום120-240
קומפלקס ויטמין Bתומך בתאים בריאים ובחילוף חומרים1-2 כמוסות ביום140-280

לסיכום, אנשים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות יכולים להפיק תועלת מתוספי תזונה ספציפיים כדי לסייע בניהול הסימפטומים וקידום בריאות המעיים. תוספי מזון כגון פרוביוטיקה, חומצות שומן אומגה 3, ויטמין D וגלוטמין יכולים לספק רכיבים תזונתיים ותמיכה חיוניים לאלו החווים מצבים אלו. זה חיוני להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני תחילת כל משטר תוספי תזונה.

שימו ❤️ יש להיוועץ עם הרופא לפני נטילת התוספים.
עלול לא להתאים לכל המטופלים

עמוד הבית

קרוהן-זון

טיפים

מתכונים

שתף את הפוסט

אולי יעניין אותך...

שבע שנות קרוהן

שבע שנים. שבע שנים של קרוהן.  שבע שנים של למידה והתמודדות.  שבע שנים בהן למדתי מהחולי כיצד ניתן לעזור לאחרים בריפוי. המסע שלי התחיל בהתמודדות

קרא עוד »

המדריך לקרוהניסט המתחיל – חלק א

מאמר זה נועד לספק מידע והדרכה חיוניים לאנשים שאובחנו לאחרונה עם מחלת קרוהן. הוא מכסה את היסודות של המצב, הסימפטומים, הגורמים והטיפולים הזמינים שלו, כמו גם טיפים להתמודדות עם המחלה ולחיות איתה.

קרא עוד »
דילוג לתוכן