L-Glutamine
Picture of טל אקרלינג

טל אקרלינג

ל-גלוטמין והשפעתו על מחלות מעי דלקתיות

ל-גלוטמין הוא חומצה אמינית חשובה המשמשת כדלק לתאים בגוף ומבצעת תפקידים רבים בתפקוד
תקין של המערכת החיסונית, הרקמות והמעי. בשנים האחרונות נערך מחקר על היבטים שונים
של L-גלוטמין, כולל אפשרות לשימוש בטיפול במחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס כיבית.
במאמר זה, נבחן את ההיבטים המחקריים של ל-גלוטמין והשפעתו על מחלות מעי דלקתיות וכמובן גם את השימוש הפוטנציאלי שלו בטיפול במחלות מעי דלקתיות.

מה זה L-גלוטמין?

L-גלוטמין הוא אחת מ-22 חומצות אמינו המשמשות בלוקים לבניית החלבונים בגוף האדם.
ה L-גלוטמין נחשב כלא חיוני, כלומר הגוף יכול לייצר אותו באופן עצמאי, אך במצבים מסוימים,
כמו דלקות חמורות או פעילות גופנית מאומצת, צריכתם עשויה להיות מוגברת.

במה יכול לסייע L-גלוטמין?

L-גלוטמין הוא חומצת אמינו חשובה ונמצאת בריכוזים גבוהים בגוף האדם.
נטילת L-גלוטמין יכולה לסייע במגוון תפקודים בריאותיים:

  1. שיקום הרקמות: L-גלוטמין מספקת חומרים בנייה לרקמות הגוף, ובפרט לרקמות המעיים. היא עוזרת לתיקון ושיקום הרקמות הפגועות במצבים של דלקת מעיים או פגיעה ממכת.
  2. חיזוק מערכת החיסון: L-גלוטמין משמש כדלק לתאי המערכת החיסונית, כולל לימפוציטים ומקרופאגים. חיזוק מערכת החיסון עשוי לסייע במניעת ובטיפול בתגובות דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס כיבית.
  3. שיפור תפקוד הבריארה המעיית: הבריארה המעיית היא שומרת הגוף מפני חיידקים וחומרים זרים אחרים. L-גלוטמין משמשת כדלק לתאי המעי, ועל כן יכולה לסייע בשיפור תפקוד הבריארה המעיית ולהפחית את הדלקת במעיים.
  4. תמיכה בפעילות השרירים: L-גלוטמין משמשת כגורם אנאבולי עבור שרירים, ומסייעת בשיקום ובניית השרירים לאחר אימונים ופעילות גופנית מאומצת. תפקיד זה של הגלוטמין יכול להיות מועיל גם לאנשים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות, שלעיתים קרובות נמצאים במצב של תזונה ירודה ופגיעהה במסת שריר.
  5. פיתוח ותיקון קפילריות הדם: L-גלוטמין משמש גם כמקור לניטרוגן, חומר חשוב לפיתוח ותיקון נימיות הדם. זה יכול לסייע בשיפור זרימת הדם ואספקת הערכים התזונתיים לתאי המעי.


כמובן, יש לקחת בחשבון שמרבית המחקרים בנושא הינם מוקדמים ולא כולם קונסיסטנטיים בממצאים. בנוסף, קיים גם חשש מפני תופעות לוואי שליליות שעשויות להיווצר בשימוש בתוסף גלוטמין, במיוחד במינונים גבוהים או לא מבוקרים.

לפיכך, אף על פי שישנם ראיות המראות כי L-גלוטמין יכולה לסייע במגוון תפקודים בריאותיים, כולל בקשר למחלות מעי דלקתיות, עדיין חשוב לשים לב להמלצות הרופא המטפל ולקיים מעקב רפואי מתאים.

מדוע רופאי גסטרו לא ממליצים על התוסף?

למרות המחקרים המעידים על יתרונות הגלוטמין בטיפול במחלות מעי דלקתיות, רוב הרופאים אינם ממליצים על שימוש בתוסף זה. זה בעיקר בשל העובדה שהמחקרים הקיימים אינם חד משמעיים ולעיתים קרובות מבוססים על מספר דוגמאות קטן של מטופלים.
כמו כן, נכון לעכשיו אין הנחיות ברורות בנוגע למינון המומלץ של התוסף לטיפול במחלות מעי דלקתיות.

ישנם גם רופאים המבטאים חשש מאפשרויות לפעולות לוואי שליליות בשימוש בתוסף זה, שכן לגלוטמין יש תפקידים רבים בגוף ושינויים ברמות הגלוטמין עלולים להשפיע על תפקודים אחרים. לפיכך, העדפתם של רוב הרופאים היא להיעזר בטיפולים מסורתיים כמו תרופות דלקתיות וכמובן המלצות תזונתיות מתאימות לפי המצב הרפואי של המטופל.

לסיכום

L-גלוטמין – חומצת אמינו עם יכולות לסייע בטיפול במחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס כיבית. ולמרות שישנם מחקרים המראים כיוונים מעניינים ותומכים, עדיין חסרים נתונים מקיפים וברורים על המינון המומלץ והבטיחות בשימוש בתוסף זה.
לכן, יש להתייעץ עם הרופא המטפל / נטורופת ולשקול את האפשרויות המבוססות על המצב הרפואי והצרכים האישיים של המטופל.
עם זאת, יש לקוות שבעתיד, עם מחקרים נוספים ומידע מדויק יותר, יהיה ביכולתנו להבין טוב יותר את תפקיד הגלוטמין בטיפול במחלות מעי דלקתיות וליישב את דעת הרופאים לגבי השימוש האופטימלי שלו כתוסף תזונתי.

עד אז, ניתן לקחת בחשבון את המידע הקיים ולשוחח עם רופא המטפל על אפשרות השימוש בתוסף זה, תוך שימוש במשנה זהירות ומעקב רפואי מתאים. מומלץ גם לשים דגש על תזונה מאוזנת ותקינה, המקיימת רמות מתאימות של חומצות אמינו ומרכיבים תזונתיים נוספים, המשמעותיים לתפקוד בריא של המעי והמערכת החיסונית.

אני משתמשת באופן אישי בכדורים ולא באבקה שזה פחות אידיאלי כך אומרים אבל מבחינתי זה עושה את העבודה.
מצרפת לכם לינק

שימו ❤️ התוסף עלול לא להתאים לכל המטופלים ולכן יש להיוועץ עם הרופא.

לרכישה לחצו כאן

לעמוד הבית לחצו כאן

לקרוהן-זון לחצו כאן

לטיפים לחצו כאן

שתף את הפוסט

אולי יעניין אותך...

שבע שנות קרוהן

שבע שנים. שבע שנים של קרוהן.  שבע שנים של למידה והתמודדות.  שבע שנים בהן למדתי מהחולי כיצד ניתן לעזור לאחרים בריפוי. המסע שלי התחיל בהתמודדות

קרא עוד »
דילוג לתוכן