CDED
Picture of טל אקרלינג

טל אקרלינג

תזונת CDED לחולי קרוהן

דיאטת CDED, או דיאטת אי הכללה של מחלת קרוהן, היא גישה חדשנית לניהול מחלת קרוהן באמצעות שינויים תזונתיים. מאמר זה בוחן את המדע מאחורי הדיאטה, היתרונות הפוטנציאליים שלה וכיצד ליישם אותה בחיי היומיום.

העניין הגובר ב-CDED

דיאטת אי-הכללת מחלת קרוהן (CDED) תופסת אחיזה בקרב חולים ואנשי מקצוע בתחום הבריאות כטיפול פוטנציאלי למחלת קרוהן. ככל שיותר אנשים מאובחנים עם מחלת קרוהן, גדל העניין בטיפולים אלטרנטיביים והתערבויות לא תרופתיות. דיאטת CDED היא התערבות כזו שמשכה את תשומת לבם של אלה שמחפשים דרך לנהל את הסימפטומים שלהם מבלי להסתמך רק על תרופות.

 • שכיחות עלייה של מחלת קרוהן
  מחלת קרוהן היא מחלת מעי דלקתית כרונית הפוגעת בכ-1.6 מיליון אנשים בארצות הברית בלבד. השכיחות של מחלת קרוהן נמצאת במגמת עלייה בשנים האחרונות, כאשר מספר גדל והולך של אנשים מאובחנים מדי שנה. זה הוביל לעניין גובר במציאת טיפולים יעילים למחלה.
 • מגבלות של טיפולים נוכחיים
  אמנם ישנן תרופות זמינות לטיפול בסימפטומים של מחלת קרוהן, אך הן מגיעות עם מגבלות משלהן. לרבות מהתרופות הללו יש תופעות לוואי, ולא כל החולים מגיבים להן היטב. בנוסף, חלק מהמטופלים עשויים להזדקק לניתוח כדי לנהל את הסימפטומים שלהם, שיכולים להיות פולשניים ובעלי זמן החלמה ארוך. כתוצאה מכך, חולים ואנשי מקצוע בתחום הבריאות מחפשים טיפולים אלטרנטיביים שיכולים להשלים או אפילו להחליף תרופות וניתוחים מסורתיים.
 • ההבטחה של CDED
  דיאטת CDED היא טיפול אלטרנטיבי כזה שהוכיח הבטחה בניהול הסימפטומים של מחלת קרוהן. הדיאטה נועדה להפחית דלקות במעיים ולקדם ריפוי, מה שעלול להוביל להפחתת התסמינים. בעוד שהתזונה אינה מרפאה למחלת קרוהן, חולים רבים דיווחו על שיפור משמעותי בסימפטומים לאחר ביצוע הדיאטה. כתוצאה מכך, העניין בתזונה גדל בקרב מטופלים ואנשי מקצוע בתחום הבריאות כאחד.

מהי מחלת קרוהן?

מחלת קרוהן היא מחלת מעי דלקתית כרונית שעלולה לפגוע בכל חלק של מערכת העיכול, מהפה ועד לפי הטבעת. המחלה מאופיינת בדלקת שעלולה לגרום למגוון תסמינים, לרבות כאבי בטן, שלשולים, ירידה במשקל ועייפות. בעוד שהגורם המדויק למחלת קרוהן אינו ידוע, סבורים כי מדובר בהפרעה אוטואימונית שבה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את הרקמות שלה.

 • סוגי מחלת קרוהן
  ישנם מספר סוגים של מחלת קרוהן, בהתאם למיקום הדלקת במערכת העיכול. אלה כוללים ileocolitis, אשר משפיע על המעי הגס והמעי הגס; ileitis, אשר משפיע רק על ileum; מחלת קרוהן גסטרו-תריסונית, הפוגעת בקיבה ובתריסריון; ו-jejunoileitis, המשפיעה על הג'ג'ונום והאילאום. סוג מחלת הקרוהן שיש לחולה יכול להשפיע על הסימפטומים שלו ועל מהלך המחלה.
 • גורמי סיכון
  בעוד שהגורם המדויק למחלת קרוהן אינו ידוע, ישנם מספר גורמי סיכון שזוהו. אלה כוללים גנטיקה, שכן המחלה נוטה להופיע במשפחות; עישון, שעלול להחמיר את התסמינים ולהגביר את הסיכון לסיבוכים; והיסטוריה של זיהומים או שימוש באנטיביוטיקה, שעלולים לשבש את האיזון של חיידקי המעי ולעורר דלקת. גורמי סיכון נוספים כוללים תזונה עשירה במזון מעובד ודלה בסיבים, כמו גם מתח וגורמים סביבתיים אחרים.
 • אפשרויות טיפול
  אין תרופה למחלת קרוהן, אך קיימות מספר אפשרויות טיפול זמינות לטיפול בסימפטומים ולהפחתת דלקת. אלה כוללים תרופות כגון סטרואידים, אימונומודולטורים ותרופות ביולוגיות, כמו גם ניתוח להסרת חלקים פגומים של מערכת העיכול. בנוסף לטיפולים מסורתיים אלה, טיפולים אלטרנטיביים כגון דיאטת CDED, דיקור ופרוביוטיקה הראו גם הבטחה בניהול תסמיני המחלה.

מהי דיאטת ה – CDED?

דיאטת CDED, או דיאטת החרגת מחלת קרוהן, היא פרוטוקול תזונתי שנועד להפחית דלקת ולנהל תסמינים בחולים עם מחלת קרוהן. הדיאטה מבוססת על הרעיון שמזונות מסוימים יכולים לעורר דלקת במעיים, להוביל להתלקחות ולהחמרה בתסמינים. דיאטת CDED שואפת לחסל את מזונות הטריגר הללו ולקדם ריפוי של מערכת העיכול.

דיאטת CDED היא דיאטת אלימינציה קפדנית הכוללת הסרה של רוב המזונות מהתזונה והכנסתם מחדש בהדרגה לזיהוי מזונות טריגר. השלב הראשוני של הדיאטה כולל צריכת רק מספר מצומצם של מזונות הנחשבים בטוחים ולא דלקתיים. מזונות אלה כוללים בדרך כלל חלבונים רזים כגון עוף ודגים, כמו גם ירקות מבושלים, אורז לבן ופירות מסוימים.

דיאטת CDED היא דיאטה זמנית, הנמשכת בדרך כלל 8-12 שבועות, במהלכם מטופלים עוקבים בקפידה אחר הסימפטומים וצריכת המזון שלהם. לאחר השלב הראשוני, המטופלים מתחילים להכניס מחדש מזונות שנמחקו בזה אחר זה, תוך מעקב אחר הסימפטומים שלהם כדי לזהות טריגרים כלשהם. לאחר שזוהו מזונות טריגר, הם נמחקים לצמיתות מהתזונה.

דיאטת CDED משמשת לעתים קרובות בשילוב עם טיפולים אחרים, כגון תרופות ופרוביוטיקה, כדי לנהל תסמינים ולקדם ריפוי. בעוד שהתזונה אינה תרופה למחלת קרוהן, היא הוכחה כיעילה בהפחתת דלקות ושיפור איכות החיים של חולים רבים.

חשוב לציין שדיאטת CDED צריכה להתבצע רק תחת פיקוחו של איש מקצוע בתחום הבריאות, מכיוון שהיא עשויה להיות קשה לעקוב וייתכן שאינה מתאימה לכל החולים. מטופלים עם מצבים רפואיים אחרים או חסרים תזונתיים עשויים להצטרך לשנות את התזונה כדי לענות על הצרכים האישיים שלהם.

כיצד פועלת דיאטת CDED?

דיאטת CDED פועלת על ידי ביטול מזונות שידועים כמעוררים דלקת במעיים וגורמים לתסמינים כמו כאבי בטן, שלשולים ועייפות. על ידי הסרת מזונות טריגר אלה, הדיאטה שואפת להפחית דלקת ולקדם ריפוי של מערכת העיכול.

דיאטת CDED מבוססת על ההנחה שמחלת קרוהן נגרמת בחלקה מתגובה חיסונית פעילה מדי למזונות מסוימים. תגובה חיסונית זו מובילה לדלקת במעיים, שעלולה לגרום לנזק לרירית המעי ולהחמיר את התסמינים.

על ידי הסרת מזונות טריגר מהתזונה, דיאטת CDED שואפת להפחית את התגובה החיסונית הזו ולהפחית את הדלקת במעיים. השלב הראשוני של הדיאטה כולל צריכת רק מספר מצומצם של מזונות הנחשבים בטוחים ולא דלקתיים. זה מאפשר למעיים להחלים ולדלקת לרדת.

לאחר השלמת השלב הראשוני, המטופלים מתחילים להכניס מחדש מזונות שחוסלו בזה אחר זה, תוך מעקב אחר הסימפטומים שלהם כדי לזהות טריגרים כלשהם. על ידי זיהוי וביטול מזונות טריגר, מטופלים יכולים להפחית את הדלקת הכוללת שלהם ולנהל את הסימפטומים שלהם בצורה יעילה יותר.

בנוסף להפחתת הדלקת, דיאטת CDED עשויה גם לעזור לשפר את ספיגת החומרים התזונתיים ולקדם מיקרוביום בריא במעיים. על ידי ביטול מזונות מעובדים והתמקדות במזונות מלאים ועתירי רכיבים תזונתיים, התזונה מספקת לגוף את אבני הבניין הדרושים לו כדי לרפא ולתפקד בצורה מיטבית.

אילו מזונות אינם נכללים בדיאטת CDED?

דיאטת CDED היא דיאטת אלימינציה קפדנית שאינה כוללת מגוון רחב של מזונות הידועים כמעוררים דלקות במעיים. מזונות אלה כוללים:

1. מוצרי חלב:
חלב, גבינה, יוגורט ומוצרי חלב אחרים מכילים לרוב כמות גדולה של לקטוז, שעלול להיות קשה לעיכול לאנשים עם מחלת קרוהן. בנוסף, לחלק מהאנשים עם מחלת קרוהן עשויה להיות רגישות לחלבונים המצויים במוצרי חלב, מה שעלול להחמיר את התסמינים.

2. גלוטן:
גלוטן הוא חלבון שנמצא בחיטה, שעורה ושיפון. לעתים קרובות קשה לעיכול לאנשים עם מחלת קרוהן, ויכול לעורר דלקת במעיים. אנשים רבים עם מחלת קרוהן מגלים שביטול גלוטן מהתזונה שלהם יכול לשפר את הסימפטומים שלהם.

3. מזונות מעובדים:
מזונות מעובדים לרוב עשירים בסוכר, מלח ותוספים אחרים שעלולים לגרות את המעיים ולעורר דלקת. הם עשויים להכיל גם חומרים משמרים וכימיקלים אחרים שיכולים לשבש את המיקרוביום של המעי ולתרום לדלקת.

4. מזונות עתירי שומן:
מזונות עתירי שומן, במיוחד שומנים רוויים וטרנס, עלולים להיות קשים לעיכול עבור אנשים עם מחלת קרוהן ועלולים להחמיר את התסמינים. בנוסף, כמה מחקרים העלו כי תזונה עתירת שומן עשויה לתרום לדלקת במעיים.

5. פירות וירקות חיים:
בעוד שפירות וירקות הם מקורות חשובים לחומרים מזינים וסיבים, הם יכולים להיות קשים לעיכול עבור אנשים עם מחלת קרוהן. פירות וירקות חיים בפרט יכולים להיות קשים על המעיים, ועלולים לגרום לנפיחות, גזים ותסמינים אחרים.

אילו מזונות כן כלולים בדיאטת CDED?

דיאטת CDED לא עוסקת רק בביטול מזונות טריגר – היא גם שמה דגש על צריכת מזונות עתירי רכיבים תזונתיים, אנטי דלקתיים שיכולים לקדם ריפוי ולתמוך בבריאות הכללית. חלק מהמזונות הכלולים בדיאטת CDED כוללים:

1. חלבון רזה:
חלבון חיוני לשיקום ובנייה מחדש של רקמות בגוף, והוא גם יכול לעזור לשמור על תחושת שובע וסיפוק. דיאטת CDED ממליצה על מקורות רזים לחלבון, כגון עוף ללא עור, הודו, דגים וחלבונים מהצומח כמו קטניות וטופו.

2. דגנים מלאים:
בעוד שדגנים המכילים גלוטן אינם נכללים בדיאטת CDED, מותרים דגנים מלאים כמו אורז חום, קינואה ושיבולת שועל. דגנים אלה עשירים בסיבים, ויטמינים ומינרלים, ויכולים לעזור לתמוך בבריאות המעיים.

3. פירות וירקות דל FODMAP:
פירות וירקות רבים מותרים בדיאטת CDED, אך הם צריכים להיות דלים ב-FODMAPs – סוג של פחמימות שעלול להיות קשה לעיכול עבור אנשים מסוימים. דוגמאות לפירות וירקות דלי FODMAP כוללות תרד, גזר, תותים ואוכמניות.

4. שומנים בריאים:
בעוד שמזונות עתירי שומן אינם נכללים בדיאטת CDED, מעודדים שומנים בריאים כמו אלו המצויים באגוזים, זרעים ואבוקדו. שומנים אלו הם אנטי דלקתיים ויכולים לעזור לתמוך בבריאות וברווחה הכללית.

5. מזונות מותססים:
מזונות מותססים כמו כרוב כבוש, קימצ'י וקפיר מותרים בדיאטת CDED, מכיוון שהם יכולים לעזור לקדם מיקרוביום בריא במעיים. מזונות אלו עשירים בחיידקים מועילים שיכולים לעזור לתמוך בעיכול ולהפחית דלקת במעיים.

"ניצוצות של תקווה": סיפורים אישיים של דיאטת CDED

אנשים רבים עם מחלת קרוהן מצאו תקווה והקלה באמצעות דיאטת CDED. הנה כמה סיפורים אישיים של אנשים שניסו את הגישה הזו:

1. שיפור בתסמינים ואיכות חיים:
אישה אחת שיתפה את החוויה שלה במעקב אחר דיאטת CDED במשך שישה חודשים. היא ציינה שיפורים משמעותיים בסימפטומים שלה, כולל כאבי בטן מופחתים ונפיחות, יציאות פחות תכופות והגברת רמות האנרגיה. היא גם דיווחה שהיא מרגישה יותר שליטה במחלתה ובחייה, מה שהשפיע לטובה על איכות חייה הכללית.

2. שימוש מופחת בתרופות:
אדם אחר שיתף כיצד דיאטת CDED עזרה להם להפחית את ההסתמכות על תרופות. הם נטלו מספר תרופות במשך שנים כדי לנהל את מחלת הקרוהן שלהם, אך לאחר שהקפידו על דיאטת CDED במשך מספר חודשים, הם הצליחו להפחית את השימוש בתרופות ולשמור על הפוגה.

3. הבנה טובה יותר של טריגרים:
עבור אנשים רבים עם מחלת קרוהן, זה יכול להיות קשה לזהות מזונות טריגרים ספציפיים שמחמירים את הסימפטומים שלהם. אדם אחד שיתף כיצד דיאטת CDED עזרה להם להבין טוב יותר את הטריגרים שלהם ולבצע בחירות מושכלות יותר לגבי התזונה שלהם. הם גילו שעל ידי חיסול מזונות מסוימים והחדרתם מחדש לאט, הם הצליחו להבין טוב יותר כיצד מזונות שונים משפיעים על גופם.

האם דיאטת CDED יכולה להועיל למחלות מעי דלקתיות אחרות?

בנוסף למחלת קרוהן, עשויים להיות יתרונות פוטנציאליים של דיאטת CDED עבור מחלות מעי דלקתיות אחרות (IBD). למרות שהמחקר מוגבל, כמה מחקרים העלו שדיאטת CDED עשויה להיות יעילה עבור אנשים עם קוליטיס כיבית וסוגים אחרים של IBD.

מחקר אחד שפורסם ב-Journal of Crohn's and Colitis מצא שדיאטת CDED הייתה יעילה בגרימת הפוגה בחולים עם קוליטיס כיבית פעילה. המחקר עקב אחר 17 חולים שהקפידו על הדיאטה במשך 12 שבועות ומצא כי 65% מהמשתתפים השיגו הפוגה קלינית. בעוד שדרוש מחקר נוסף כדי לאשר את הממצאים הללו, מחקר זה מצביע על כך שדיאטת CDED עשויה להיות גישה מבטיחה עבור אלה עם קוליטיס כיבית.

מחקר נוסף שפורסם בכתב העת Journal of Parenteral and Enteral Nutrition מצא שדיאטת CDED נסבלת היטב ויעילה עבור אנשים עם IBD פעיל. המחקר עקב אחר 22 חולים שהקפידו על הדיאטה במשך 12 שבועות ומצאו שיפורים משמעותיים בפעילות המחלה הקלינית והביוכימית. בעוד שגודל המדגם היה קטן, ממצאים אלה מצביעים על כך שדיאטת CDED עשויה להוות אפשרות טיפול מעשית עבור אלה עם IBD.

האם דיאטת CDED בטוחה לכולם?

בעוד שדיאטת CDED הראתה הבטחה לאנשים עם מחלת קרוהן ומחלות מעי דלקתיות אחרות, ייתכן שהיא לא מתאימה לכולם. כמו כל גישה תזונתית, חשוב לשקול את צרכי הבריאות האישיים שלך ולעבוד עם איש מקצוע בתחום הבריאות או דיאטן רשום כדי לקבוע אם דיאטת CDED מתאימה לך.

דאגה אחת עם דיאטת CDED היא שייתכן שהיא לא מספקת צריכת תזונה מספקת עבור אנשים מסוימים, במיוחד אלה עם חוסר ספיגה או מחסור ברכיבים תזונתיים. אי הכללה של מזונות מסוימים, כגון מוצרי חלב ודגנים, עשויה להגביל מקורות חשובים של ויטמינים ומינרלים. בנוסף, דיאטה עשויה להיות קשה לביצוע עבור אלה עם היסטוריה של הפרעות אכילה.

כמו כן, חשוב לציין שדיאטת CDED אינה תרופה למחלת קרוהן או למחלות מעי דלקתיות אחרות. למרות שזה עשוי לעזור בניהול הסימפטומים, זה לא מהווה תחליף לטיפול רפואי או תרופות שנקבעו על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות.

לבסוף, ייתכן שדיאטת CDED לא תתאים לאלה עם מצבים רפואיים מסוימים או הגבלות תזונתיות. לדוגמה, אנשים עם מחלת כליות עשויים להזדקק להגביל את צריכת החלבון שלהם, מה שיכול להוות אתגר בדיאטת CDED.

איך מיישמים את דיאטת CDED: הלכה למעשה

יישום דיאטת CDED יכול להיות מאתגר, אבל עם האסטרטגיות הנכונות, זה יכול להיות גישה בת קיימא לניהול מחלת קרוהן. הנה כמה טיפים וטריקים שיעזרו לך להתחיל:

– תתחילו לאט:
במקום לקפוץ לדיאטת CDED בבת אחת, נסה לבצע שינויים הדרגתיים בתזונה שלך. זה יכול לעזור לך להסתגל לדפוס האכילה החדש ולהפוך אותו לניהול יותר בטווח הארוך.

תכנון ארוחות:
תכנון הארוחות שלך מראש יכול לעזור לך להישאר על המסלול עם דיאטת CDED. ערכו רשימה של מזונות מותרים ותכננו את הארוחות שלכם סביב המרכיבים הללו.

– שמירה על פשטות:
דיאטת CDED יכולה להיות מכריעה עם ההגבלות שלה, אבל שמירה על ארוחות פשוטות יכולה להקל על ביצועה. היצמד למזונות מלאים והימנע ממזונות מעובדים או ארוזים שעלולים להכיל מרכיבים נסתרים.

– תהיו יצירתיים עם תבלינים ועשבי תיבול:
בעוד שמזונות רבים אינם נכללים בדיאטת CDED, יש עדיין הרבה דרכים להוסיף טעם לארוחות שלכם. נסה עם עשבי תיבול ותבלינים שונים כדי להוסיף גיוון לתזונה שלך.

– תוספי מזון:
מכיוון שדיאטת ה-CDED אינה כוללת מזונות מסוימים, ייתכן שיהיה צורך להשלים עם ויטמינים ומינרלים מסוימים. שוחח עם איש מקצוע רפואי או דיאטנית רשומה כדי לקבוע אם תוספי מזון נחוצים עבורך.

שתייה מרובה:
שתייה מרובה של מים חשובה לבריאות הכללית ויכולה גם לסייע בניהול תסמינים של מחלת קרוהן. שאפו לפחות 8-10 כוסות מים ביום.

– תהיו מחוברים:
הצטרפות לקבוצת תמיכה או חיבור עם אחרים שעוקבים אחר דיאטת CDED יכולים לספק מוטיבציה ואחריות. מומלץ בחום להצטרף לקהילה מקוונת או למצוא קבוצת תמיכה אישית באזור שלך.

מחקר עדכני על דיאטת CDED

יש עניין גובר בשימוש בדיאטת CDED לניהול מחלת קרוהן, והמחקר הנוכחי בוחן את יעילותה ובטיחותה. מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Journal of Gastroenterology מצא שדיאטת CDED שיפרה את התסמינים ואת איכות החיים בחולים עם מחלת קרוהן. מחקר אחר שפורסם בכתב העת Inflammatory Bowel Diseases מצא שדיאטת CDED הפחיתה דלקת בחולים עם קוליטיס כיבית, צורה נוספת של מחלת מעי דלקתית.

המחקר גם חוקר את המנגנונים הפוטנציאליים מאחורי היעילות של דיאטת CDED. מחקר אחד שפורסם בכתב העת Nutrients מצא שדיאטת CDED הפחיתה את הדלקת במעי ושיפרה את המיקרוביום של המעי, מה שעשוי לתרום ליעילותו בניהול מחלת קרוהן.

בעוד שהמחקר על דיאטת CDED מבטיח, יש צורך במחקרים נוספים כדי להבין היטב את היעילות והבטיחות שלה. כמה חששות הועלו לגבי הפוטנציאל למחסור ברכיבים תזונתיים, במיוחד בילדים ובני נוער שעשויים לדרוש צריכת תזונה גבוהה יותר לצמיחה והתפתחות.

עם זאת, מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Nutrients מצא שדיאטת CDED סיפקה צריכת חומרים מזינים נאותים לילדים ובני נוער, ויש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע את בטיחותה ויעילותה במבוגרים.

העתיד של דיאטת CDED וניהול מחלת קרוהן

ככל שהמחקר על דיאטת CDED ממשיך לגדול, העתיד של ניהול מחלת קרוהן עשוי להיות מעוצב על ידי גישה תזונתית זו. לדיאטת CDED יש פוטנציאל להוות אלטרנטיבה בטוחה ויעילה לטיפולים תרופתיים מסורתיים, שיכולות להיות להן תופעות לוואי משמעותיות ועשויות שלא להיות יעילות עבור כל החולים.

תחום מחקר אחד שעשוי להוות הבטחה לעתיד הניהול של CDED ומחלת קרוהן הוא השימוש בתזונה מותאמת אישית. תזונה מותאמת אישית כוללת התאמת תזונה לצרכיו הספציפיים של הפרט על סמך גורמים כמו גנטיקה, מיקרוביום במעיים ואורח חיים. על ידי שילוב תזונה מותאמת אישית בדיאטת CDED, חולים עם מחלת קרוהן עשויים להגיע לתוצאות טובות עוד יותר.

תחום מחקר נוסף הוא בחינת השימוש בטכנולוגיות בריאות דיגיטליות, כגון יישומים ניידים ומכשירים לבישים, כדי לתמוך בחולים בשמירה על דיאטת CDED. טכנולוגיות אלו יכולות לספק משוב ותמיכה בזמן אמת, מה שמקל על המטופלים להקפיד על התזונה ולנטר את ההתקדמות שלהם.

בנוסף, מחקר חוקר את הפוטנציאל של שילוב דיאטת CDED עם טיפולים משלימים אחרים, כגון פרוביוטיקה ופרה-ביוטיקה. טיפולים אלו עשויים לעזור לשפר עוד יותר את המיקרוביום של המעי, להפחית את הדלקת ולשפר את היעילות של דיאטת CDED.

מסקנה: דרך מבטיחה קדימה?

לסיכום, דיאטת CDED עשויה להיות דרך מבטיחה קדימה עבור אנשים עם מחלת קרוהן. גישה תזונתית זו הוכחה כמפחיתה דלקת, משפרת תסמינים, ואולי אף גורמת להפוגה במקרים מסוימים. יתרה מכך, היא עשויה להציע אלטרנטיבה בטוחה ובת קיימא יותר לטיפולים תרופתיים מסורתיים.

בעוד שדיאטת CDED עשויה להיות מאתגרת בהתחלה, מטופלים רבים מצאו הצלחה עם הדיאטה ודיווחו על שיפורים משמעותיים באיכות חייהם. עם התמיכה וההדרכה הנכונות, יישום דיאטת CDED יכול להיות אופציה ריאלית לניהול תסמיני מחלת קרוהן.

ככל שהמחקר על דיאטת CDED ממשיך לגדול, אנו עשויים לראות התקדמות נוספת בתזונה מותאמת אישית ובטכנולוגיות בריאות דיגיטליות שיכולות לתמוך בחולים בשמירה על הדיאטה ובהשגת תוצאות טובות יותר. בנוסף, שילוב של דיאטת CDED עם טיפולים משלימים אחרים עשוי לשפר עוד יותר את יעילותה.

דיאטת CDED מציעה אלטרנטיבה מבטיחה לטיפולים מסורתיים למחלת קרוהן, עם פוטנציאל לשפר את הסימפטומים, להפחית דלקת ולקדם את בריאות המעיים הכללית. בעוד שדרוש מחקר נוסף, אימוץ דיאטת CDED בהתייעצות עם איש מקצוע בתחום הבריאות עשוי להיות כלי רב ערך עבור אלה שחיים עם מחלת קרוהן.

חובה להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות

⬇️ להורדת הקבצים לחצו על התמונות מטה ⬇️

לטיפים נוספים לחצו כאן.

לקרוהן-זון לחצו כאן.

לעמוד הבית לחצו כאן.

שתף את הפוסט

אולי יעניין אותך...

שבע שנות קרוהן

שבע שנים. שבע שנים של קרוהן.  שבע שנים של למידה והתמודדות.  שבע שנים בהן למדתי מהחולי כיצד ניתן לעזור לאחרים בריפוי. המסע שלי התחיל בהתמודדות

קרא עוד »
דילוג לתוכן